000000

Úvod do problematiky

3D tiskárny

Libor Kokšal

Digitalizace mnohých procesů v zubním lékařstvím v posledních letech nabírá na intenzitě i rychlosti. Jednou z oblastí digitální stomatologie je využívání dentálních 3D tiskáren. V následujícím sdělení zmíníme některé vlastnosti a parametry 3D tiskáren, které jsou z uživatelského hlediska důležité pro jejich výběr.

V současné době je nabídka dentálních 3D tiskáren poměrně početná a neustále se rozšiřuje. Stejně tak se v rámci oboru rozšiřuje oblast využití 3D tisku i nabídka materiálů pro tisk výsledných prací. Pomocí dentálního 3D tisku lze dnes již běžně vyrábět např. neviditelná rovnátka, dlahy, individualizované sportovní chrániče na zuby, pracovní modely nebo i snímatelné náhrady. 

V případě výběru dentální 3D tiskárny pro vaši praxi je z uživatelského hlediska cenné brát v úvahu některé vlastnosti a parametry. Jedním z nich jsou rozměry stavebního objemu tiskárny, které vlastně určují, jaké budou maximální rozměry vytištěných výrobků. Neméně důležité jsou údaje o hodnotách rozlišení tisku a výšce horizontální vrstvy společně s přesností tisku v jednotlivých osách. Tyto údaje v podstatě předurčují, s jakou přesností dokáže konkrétní 3D tiskárna reprodukovat původní digitální data výrobku. Zásadní je také zjistit, pro výrobu jakých produktů nebo typů výrobků je tiskárna vlastně určena. S tím souvisí také výrobcem nabízené či doporučené stavební nebo podpůrné materiály, z nichž následně vznikají konkrétní výrobky. Na trhu existují 3D tiskárny, které disponují možností vícebarevného nebo vícemateriálového tisku v jednom procesu výroby. Stejně tak existují 3D tiskárny, které umožňují tisk více modelů či výrobků v jednom procesu tisku. Velice důležitým údajem je informace o statusu systému a formátu zpracovávaných dat. Stává se již postupně standardem, že tato zařízení pracují v plně otevřeném systému, využívajícím data ve formátu STL a dalších, s plnou kompatibilitou s ostatními CAD/CAM systémy. Důležitou roli hraje také ovládací systém, tedy uživatelské rozhraní – jeho přehlednost, intuitivnost ovládání, případná česká lokalizace apod. V neposlední řadě pro vás bude důležitá hmotnost zařízení a jeho rozměry. Jednotliví prodejci dentálních 3D tiskáren vám jistě rádi předvedou veškeré možnosti konkrétních 3D tiskáren a doplní k nim další detailní informace. Nabídku 3D tiskáren pro ordinace naleznete v tomto katalogu v samostatné části, nicméně produktová nabídka pro ordinace i laboratoře je v podstatě identická. 

V následujícím přehledu naleznete nabídku dentálních 3D tiskáren pro laboratoře dostupných na dentálním trhu v ČR a SR. Kompletní a aktualizovaný přehled všech parametrů, obrazové či video galerie naleznete vždy na webu www.dentalchoice.cz v sekci Pro laboratoře pod položkou 3D tiskárny

Pokud vás zajímají 3D tiskárny pro zubní ordinace, naleznete jejich přehled v sekci Pro ordinace pod položkou 3D tiskárny.

TISK STÁHNOUT PDF
X
... content ...
X

Chci zaslat cenovou nabídku

* povinné položky

Vaše nezávazná poptávka bude doručena distributorům poptávaného produktu, kteří vás budou individuálně kontaktovat se svými nabídkami.

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Tyto webové stránky a na nich obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké laické veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a současně, že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste.

Potvrzuji, že splňuji podmínky vstupu na web