000000

Úvod do problematiky

Ke standardnímu příslušenství zubních souprav patří kompresory, které tlakovým vzduchem pohánějí pracovní součásti a instrumenty integrované do zubních souprav. Vzduch dodávaný do zubní soupravy musí mít vysokou kvalitu, především musí být dokonale čistý a suchý. Kritéria na kvalitu tlakového vzduchu a provozní podmínky zubní ordinace splňují v plné míře výhradně dentální kompresory. V tomto sdělení vám představíme základní parametry a atributy dentálních kompresorů, jejich přehled naleznete na následujících stranách.

Jak jsme již zmínili, hlavním požadavkem kvality tlakového vzduchu pro zubní soupravy je jeho čistota a suchost. V současnosti prakticky všichni významní výrobci dentálních kompresorů nabízejí tzv. bezolejové dentální kompresory. Čistotu vzduchu zajišťuje často vícestupňová filtrační soustava, u některých modelů obsahující také tzv. HEPA filtry. Součástí dentálních kompresorů jsou často integrované sušičky vzduchu, nejčastěji membránového typu, kdy dochází, zjednodušeně řečeno, k předfiltraci vstupního vlhkého vzduchu, kondenzaci vlhkosti v komoře s paropropustnými membránami, odvodu kondenzátu a výstupu suchého vzduchu ze sušičky do kompresoru. Moderní dentální kompresory mají přijatelné rozměry, vysokou účinnost, nízkou úroveň hlučnosti a vibrací.
 
Z vašeho uživatelského hlediska jsou podstatné následující základní parametry a vlastnosti dentálních kompresorů:

  • Výkon kompresoru, který udává objem tlakového vzduchu dodaný za jednu minutu při hodnotě tlaku 5 bar. Hodnota výkonu předurčuje konkrétní typy kompresorů pro připojení k příslušnému počtu zubních souprav nebo zařízení v zubní laboratoři.
  • Příkon kompresoru je dalším důležitým parametrem, a to především z pohledu výše ročních nákladů na jeho provoz. Čím vyšší je příkon, tím vyšší také celková spotřeba elektrické energie.
  • Hlučnost kompresoru – tento údaj je důležitý pro všechny způsoby instalace kompresoru  přímo v zubní ordinaci. Pro snížení vnější hlučnosti kompresorů se často používá jejich instalace do izolační skříňky.
  • Objem vzdušníku kompresoru – hlavní úlohou vzdušníku je vyrovnávání kolísání tlaku v systému, zabránění přenosu případných nežádoucích pulzací stlačeného vzduchu a především zabránění příliš častému spínání chodu kompresoru.
  • Rozměry kompresoru a z nich vyplývající možnosti instalace v rámci zubní ordinace.


Jsme přesvědčeni, že zástupci jednotlivých distributorů dentálních kompresorů jsou schopni vám zcela fundovaně poradit s výběrem optimálního modelu pro vaše individuální podmínky.

 

Libor Kokšal

TISK STÁHNOUT PDF
X
... content ...
X

Chci zaslat cenovou nabídku

* povinné položky

Vaše nezávazná poptávka bude doručena distributorům poptávaného produktu, kteří vás budou individuálně kontaktovat se svými nabídkami.

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Tyto webové stránky a na nich obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké laické veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a současně, že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste.

Potvrzuji, že splňuji podmínky vstupu na web