0000000

Úvod do problematiky

Díky zvětšení obrazu operačního pole je možno výrazně snáze odhalit drobné fraktury, netěsnosti výplní nebo odlišit zdravé zubní tkáně od těch kariézních apod. Na našem dentálním trhu je v současné době opravdu široká nabídka lupových brýlí různých typů provedení a konstrukce. Na co se vlastně zaměřit při jejich výběru?

Jedním z hlavních hledisek je určení lupových brýlí ve vztahu k dominantnímu typu prováděných výkonů. Zcela jiné parametry musí splňovat lupové brýle např. pro endodontické ošetření, v porovnání s parametry lupových brýlí využívaných dentální hygienistkou. V prvním případě je pro vás důležitá maximální hodnota zvětšení a není pro vás překážkou výrazně menší rozsah zorného pole, zaměřeného na detail struktur jednoho jediného zubu. V druhém případě naopak potřebujete mít přehled o více zubech současně, ale přitom získat dostatečně zvětšený obraz pro odhalení drobných detailů, např. začínajících zubních kazů apod. Běžně se setkáte se dvěma typy konstrukce optické soustavy lupových brýlí: rozlišujeme tzv. Galilejský typ a Keplerovský typ označovaný také jako prizmatický. Galilejský typ je konstrukčně jednoduchý systém čoček typu spojka a rozptylka a lupové brýle tohoto typu jsou lehké, nabízejí zpravidla široké zorné pole a velkou hloubku ostrosti obrazu. Limitující je u tohoto typu brýlí především maximální možné zvětšení objektivu (cca do 3,5×). Systém prizmatických lupových brýlí je složitější (několik čoček a optický hranol), což má za následek vyšší hmotnost, větší rozměry lup a často také pořizovací cenu. Na druhou stranu nabízí tento typ lupových brýlí hodnoty zvětšení v opravdu širokém rozsahu (až 8,5×), vynikající rozlišení obrazu, současně však také menší velikost zorného pole a menší hloubku ostrosti obrazu. Z výše uvedeného lze vyvodit, že lupové brýle Galilejského typu jsou vhodnější pro každodenní několikahodinové nošení pro běžné rutinní úkony. Prizmatické lupové brýle, především s většími hodnotami zvětšení, jsou ideální variantou či doplňkem pro náročnější úkony např. v rámci endodontických či chirurgických zákroků. V navazujícím přehledu lupových brýlí získáte informace o typu a konstrukci lupových brýlí, hodnotách zvětšení, ale také velikosti zorného pole a pracovní vzdálenosti pro jednotlivé produkty. Dalším atributem je systém uchycení lupových brýlí. Zřejmě nejčastějším systémem uchycení je tzv. TTL (Through the lens) systém, kde jsou tubusy lupových brýlí vsazeny přímo do skel v rámečku brýlí. Takovéto lupové brýle se vždy vyrábějí individuálně přesně na míru zákazníka. Další variantou uchycení je tzv. FLIP-UP systém, kde jsou lupy neseny speciální konstrukcí připevněnou k rámečku brýlí, takže je lze používat na více brýlích – větší vzdálenost okulárů lup od zornic má však za následek zmenšení zorného pole i hloubky ostrosti. Na trhu se ještě setkáte s třetím typem uchycení lup, a to tzv. hlavovým systémem (označován jako headband apod.). Důležitým parametrem lupových brýlí je hmotnost kompletu lup spolu s rámečkem nebo hlavovým systémem. Při výběru lupových brýlí je vhodné věnovat pozornost ještě důležitému příslušenství, a to systému osvětlení operačního pole. Většina výrobců lupových brýlí nabízí někdy až několik systémů osvětlení pro lupové brýle. Tento typ informace také naleznete v navazujícím přehledu produktů.

V případě lupových brýlí považujeme za zcela zásadní vyzkoušet si osobně několik nabízených typů a značek. Rozdíly je možno hledat nejen v designu, nabídce rámečků, hmotnosti, ale především v tom nejdůležitějším, čímž je skutečná kvalita obrazu, který lupové brýle poskytují. Podíváte-li se na bílý papír přes lupové brýle, je opravdu stejně bílý, jako při pohledu pouhýma očima? Je obraz v lupových brýlích dokonale ostrý a nezkreslený v rámci celého zorného pole, tedy i v jeho okrajových částech? To vše byste měli mít na zřeteli při vašem výběru, aby pro vás byly lupové brýle opravdu tím nejlepším pomocníkem na cestě k přesnější i pohodlnější práci. 

V následujícím přehledu naleznete nabídku lupových brýlí dostupných na dentálním trhu v ČR a SR. Kompletní a aktualizovaný přehled všech parametrů, obrazové či video galerie naleznete vždy na webu www.dentalchoice.cz v sekci Zobrazovací technologie pod položkou Lupové brýle.

 

TISK STÁHNOUT PDF
X
... content ...
X

Chci zaslat cenovou nabídku

* povinné položky

Vaše nezávazná poptávka bude doručena distributorům poptávaného produktu, kteří vás budou individuálně kontaktovat se svými nabídkami.

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Tyto webové stránky a na nich obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké laické veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a současně, že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste.

Potvrzuji, že splňuji podmínky vstupu na web